Періартрит. Діагностика, форми хвороби, причини й лікування.
Натуральні ортопедичні пластирі ZB Pain Relief Orthopedic plaster ― краще безпечний засіб для боротьби з недугою.
Визначення плечелопаточного періартриту
Причиною може служити те, що при рухах сухожилля трохи травмуються. Найчастіше периартритом хворіють чоловіки. При цьому причиною виникнення захворювання у людей до 30 років, вважаються травми, а у тих, кому за 40 ― первинно-дегенеративний процес сухожиль манжета м'яза плеча.
Причини утворення плечелопаточного періартриту
Статистика свідчить, що понад 20% людей страждають від періартриту. Симптоматика хвороби однакова як для чоловіків, так і для жінок. Розвивається періартрит найчастіше після травм або перевантаження м'язів.
До хвороби також можуть призвести хронічні інфекції печінки, проблеми з роботою периферичних судин, цукровий діабет, інфекції жовчного міхура, порушений обмін речовин або ожиріння. Окрему увагу слід звернути на ендокринні хвороби, які досить поширені у жінок клімактеричного віку. Однією з причин можуть бути мікротравми сухожиль. Періартрит характерний для тенісистів, боксерів, штукатурів, будівельників і токарів. Найбільш часто хвороба є правосторонньою, але бувають випадки двостороннього ураження плеча.
Форми протікання періартриту
Фахівці розрізняють три форми цієї хвороби:
- проста форма ― з'являється слабка біль при рухах руки, пацієнти не можуть повністю піднятий вгору витягнуту руку. Спостерігаються обмеження амплітуди рухів руки, біль може пройти самостійно (приблизно через місяць) або після лікування (набагато швидше);
- гостра форма ― ускладнення простої форми періартриту. Виникнення цієї стадії з'являється у 60% випадків. Симптомами такої форми є раптова наростаюча біль, яка досягає свого апогею вночі. Руку найзручніше зігнути в ліктях і притиснути до грудей. Біль досягає такої міри, що стає важко засинати. З'являється невелика припухлість передній поверхні плеча. Температура тіла часто підвищується приблизно до 37,5°С.
- хронічна форма ― виникає після запущеної гострій стадії. Під час хронічного періартриту біль зменшується, повертаючись під час невдалого руху рукою. Якщо запустити таку хворобу, то ви можете підхопити анкілозуючий періартрит або "заморожене плече". В такому випадку ви будете спостерігати тупий біль і різке зниження рухливості плеча. Рука не піднімається навіть до плеча, у важких випадках вона не відходить навіть від стегна.
Лікування хвороби
Для початку потрібно обов'язково пройти курс протизапальних препаратів (наприклад, диклофенак або вольтарен). Якщо ефекту не спостерігається , то приписують ін'єкції кортикостероїдів у хворе місце. Під час лікування необхідно залишити руку в спокої, щоб не травмувати суглоб. Важливу роль відіграють фізіотерапевтичні процедури і методи ударно-хвильової терапії.
Корисним також буде спеціальний масаж, який повинен тривати не більше 15 хвилин. Робить його лікар-массажит, масажуючи шийно-грудний відділ, а також променевозап'ястний і плечовий суглоб. Після лікувального масажу пацієнти помічають збільшення радіусу рухливості руки і зниження болю.
У більшості випадків лікування захворювання проходить амбулаторно, а основні препарати призначаються для зменшення болю. Для досягнення результату необхідно встановити чим викликаний періартрит. Наприклад, якщо причиною є зміщення міжхребцевих дисків ― призначають мануальну терапію, яка вправляє зміщення. При запаленнях сухожилля призначають нестероїдні протизапальні (бутадіон, індометацин, піроксикам, нимулид, диклофенак і т. д.). Якщо препарати приймаються під час легкої стадії ― хвороба виліковується. Відмінним способом позбутися від періартриту є лазеротерапія. Також є думки, що потрібно накладати компрес з димексидом.
Дуже поширеним методом лікування є медичні п'явки. Такий спосіб показує результат вже після проходження 5-6 сеансів. Але буває, що у пацієнтів пиявкотерапия викликає алергію, з-за цього лікування доводиться зупиняти.
Якщо пацієнта турбує сильний біль, то призначають ін'єкції в зону біля суглобів. Приписують такі препарати як дипроспан, метипред і флостерон. Їх змішують з анестетиками і вводять в хворе місце або околосуставную сумку. Цей спосіб не лікує повністю періартрит, але значно покращує стан пацієнтів.
Відмінним ефектом, крім медикаментозного лікування, має постізометрична релаксація (БЕНКЕТ). Статистика свідчить, що цей метод допомагає близько 90% хворим, незалежно від занедбаності періартриту. Кращим рішенням є застосування Бенкету після 2-3 днів за введенням кортикостероїдів.
Серед методів лікування популярні також електростимуляція, магнітопунктура, вакуумна терапія, голкорефлексотерапія та лікувальна фізкультура.
При неефективності звичайного лікування, можна проводити хірургічне втручання. Така операція проводиться на основі артроскопічної техніки і є малоінвазивною.
Лікування періартриту з допомогою фізичних вправ
Призначає комплекс за яким роблять фізичні вправи спеціалізований лікар. Буває, що хворі мають можливість самостійно розробити такий курс. Найбільш поширеними є такі дві вправи:
- Хворий сідає на стілець, кладе руки на талію, розводить лікті в сторони і здійснює кругове обертання плечима. Такі рухи роблять у дві сторони (вперед і назад), не більше хвилини на кожну;
- Хворий також сідає на стілець, заводить хвору руку за спину, вистачає її іншою рукою за зап'ястя і тягне першу в сторону здорової. Таким чином проходять 4-5 вправ.
Електростимуляція, як метод лікування періартриту
Електростимуляція ― це дія електричного струму на м'язи. Така процедура покращує кровообіг, активізує пластичні процеси, підсилює обмін речовин, збільшує масу м'язових волокон і допомагає при атрофії м'язів.
Але, на жаль такий метод лікування підходить не всім. Протипоказано проводити таку процедуру людям з підвищеною температурою тіла або кровоточивістю, запальними хворобами гострій стадії, тромбофлебітом або схильністю до злоякісних утворень.
Електростимуляція змушує імпульс струму проходити через уражену тканину, це призводить до порушення клітин, стимуляції руху в м'язах. При цьому процедуру роблять так, щоб не пошкоджувати тканини.
Діагностика плечелопаточного періартриту
В першу чергу лікар повинен ретельно вивчити анамнез хворого. Якщо спостерігає періартрит, то можна визначити напруження м'язів і болючість при пальпації ураженої області. Візуально можна помітити опухлість плеча, характерним також є біль в місці кріплення зв'язок і сухожиль.
У загальному випадку призначають таку діагностику:
- рентгенографію (на знімку буде видно кальцифікати і періостит в області великого горбка);
- комп'ютерну томографію;
- магнітно-резонансну томографію;
- ультразвукове дослідження;
- артрограмму.
Ускладнення до яких може призвести періартрит
При своєчасному лікуванні періартриту, він повинен пропасти через кілька місяців. Якщо спостерігається хронічна форма, то термін може досягти 18 місяців. Загалом, цю хворобу можна подолати.
При переході з гострою в хронічну стадію, можливе утворення кальцифікації і капсуліту тканин. Це призводить до обмеження рухливості суглоба, у важких випадках до фіброзних сращениям тканини, які дають функціональну недостатність.
Тугоподвижность суглоба "заморожене плече" також розвивається як ускладнення періартриту. У результаті хворий не в змозі підняти руку вгору, зменшується обсяг навколосуглобових м'язів (подостной, надостной і дельтоподібного). Потім ці м'язи можуть атрофуватися, можлива поява ціанозу, набряк кисті або синюшності шкіри.
Можливо також поява анкілозу (нерухомість суглоба). Він розвивається при зрощення суглобових поверхонь. Лікарі класифікують повне і часткове зрощення.
Народна медицина при лікуванні періартриту
Дуже багато хворі вдаються до народній медицині під час лікування даної хвороби. Ефективність таких способів підтверджують і багато фахівці-лікарі. Але все ж рекомендується поєднувати народне лікування з традиційним, ніж можна поліпшити і прискорити одужання.
Цілителі використовують настої з чорної смородини, кропиви або звіробою. Хороший результат дає масаж і розтирання відваром ромашки, подорожника, кореня лопуха. Їх втирають в область поразки. У свою чергу нагрітих листя лопуха роблять компреси, які знижують запалення.
Відмінним підходом до лікування періартриту є використання натурального трансдермального ортопедичного пластиру. Це відносно новий засіб, яке вже встигло завоювати популярність у хворих периартритом. Завдяки комплексному впливу цілющих трав пластиру, можна без зайвих клопотів прибрати симптоми і почати лікування причин хвороби. Побічних ефектів це засіб не має, а результат з'являється дуже швидко.